We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511H45A2ZG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 45 mm, High Precision grade, Standard (A) style, approximately 0.08 C preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel with metal scraper option and greased with Mobilux EP2. Designed for factory automation and linear motion applications requiring high load capacity and precision.
MODEL 511H45A2ZG1
$454.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 60.0 mm |
|---|---|
| [B] | 120.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 37.5 mm |
| [F] | 10.5 mm |
| [F3] | 18.0 mm |
| [G] | 15.0 mm |
| [G1] | 15.0 mm |
| [J] | 50.8 mm |
| [L] | 148.1 mm |
| [L1] | 80.0 mm |
| [L2] | 60.0 mm |
| [L3] | 99.1 mm |
| [M1] | 8.0 mm |
| [N] | 100.0 mm |
| [O] | 10.0 mm |
| [P] | 17.5 mm |
| [S1] | M10 |
| [S2] | M12 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1,466 N·m (1,081 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1,147 N·m (846 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1,147 N·m (846 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 61,900 N (13,916 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1,847 N·m (1,362 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1,445 N·m (1,066 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1,445 N·m (1,066 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 77,989 N (17,533 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 3,193 N·m (2,355 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 2,498 N·m (1,842 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 2,498 N·m (1,842 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 134,800 N (30,304 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Red Lion Controls |
| Model | 711FXE3-ST-80 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 17-62-3 1/2-U-316L |
| Brand | AMI Bearings |
| Model | UGT211 |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BC2N100V5C |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more