Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511P15A1DL 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 15 mm, Precision Grade, A (Standard) Style, 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel, Long Life Lube Block Option.
MODEL 511P15A1DL
$492.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 24.0 mm |
|---|---|
| [B] | 47.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 16.0 mm |
| [F] | 4.4 mm |
| [F3] | 7.5 mm |
| [G] | 7.0 mm |
| [G1] | 4.5 mm |
| [J] | 20.2 mm |
| [L] | 84.4 mm |
| [L1] | 30.0 mm |
| [L2] | 26.0 mm |
| [L3] | 39.6 mm |
| [M1] | 4.0 mm |
| [N] | 38.0 mm |
| [O] | 7.0 mm |
| [P] | 7.0 mm |
| [S1] | M4 |
| [S2] | M5 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 83 N·m (61 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 67 N·m (49 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 67 N·m (49 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 9,000 N (2,023 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 105 N·m (77 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 84 N·m (62 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 84 N·m (62 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 11,339 N (2,549 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 181 N·m (133 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 146 N·m (108 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 146 N·m (108 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 19,600 N (4,406 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
1/2"-13 x 5 1/2" Hex Head Cap Screw, Coarse, Partial Thread, Stainless A2 (304 18-8)
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-400324 |
$36.25
Each
Free shipping
$1,704.10
Each
Free Shipping orders over $100
Bestorq 1560-8M-20 Timing Belt
| Brand | Bestorq |
| Model | 1560-8M-20 |
$25.11
Each
Free shipping
Remke 109A0500A Mini-Link Plug Assembly Rubber Female 9 Pole 50ft 16 AWG
| Brand | Remke |
| Model | 109A0500A |
$390.18
Each
Free Shipping orders over $100
$239.39
Each
Free Shipping orders over $100
$1,574.81
Each
Free Shipping orders over $100
$813.81
Each
Free Shipping orders over $100
Siemens 3SB3500-1HB60
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3SB3500-1HB60 |
$28.53
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more