Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P15C1CG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 15 mm, Precision grade, Narrow (C) style, approximately 0.03 C preload, steel construction with bellows clips option, greased with Mobilux EP2.
MODEL 511P15C1CG1
$274.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 24.0 mm |
|---|---|
| [B] | 34.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 9.5 mm |
| [G] | 5.0 mm |
| [J] | 20.2 mm |
| [L] | 56.6 mm |
| [L1] | 26.0 mm |
| [L3] | 39.6 mm |
| [M1] | 4.0 mm |
| [N] | 26.0 mm |
| [O] | 5.5 mm |
| [S2] | M4 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 83 N·m (61 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 67 N·m (49 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 67 N·m (49 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 9,000 N (2,023 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 105 N·m (77 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 84 N·m (62 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 84 N·m (62 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 11,339 N (2,549 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 181 N·m (133 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 146 N·m (108 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 146 N·m (108 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 19,600 N (4,406 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Thomson Linear 511H30D0G1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 30 mm, High Precision grade, D (Narrow Long) style, 0 - Clearance preload, steel construction, greased with Mobilux EP2. Suitable for factory automation and linear motion applications requiring high precision and smooth operation.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511H30D0G1 |
$302.42
Each
Free Shipping orders over $100
$183.92
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear 511P20C2LG2 is a 500 Series Ball Profile Rail Carriage with 20 mm rail size, Precision grade, Narrow (C) style, and approximately 0.08 C preload. Constructed from through-hardened bearing-grade steel, it includes a Long Life Lube Block and is greased with Krytox GPL227 for extended maintenance intervals.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511P20C2LG2 |
$420.75
Each
Free Shipping orders over $100
$27,359.51
Each
Free Shipping orders over $100
U.S. Tsubaki D60ATL18 is a #60 double-strand Taper-Lock bushed roller chain sprocket with 18 teeth and a Type A plain bore. It features a 4.704 in outside diameter, 0.750 in pitch, and hardened teeth for durability in industrial power transmission and conveyor applications.
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | D60ATL18 |
$122.12
Each
Free Shipping orders over $100
$118.77
Each
Free Shipping orders over $100
U.S. Tsubaki C2050K2RL is a C2050 double-pitch roller chain roller link with K-2 attachment. This link is used to connect strands of C2050 double-pitch chain in conveyor and material handling applications. The K-2 attachment provides a bent tab for mounting flights or attachments.
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | C2050K2RL |
$7.60
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more