511P15C2LZC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P15C2LZC 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 15 mm, Precision grade, Narrow (C) style, approximately 0.08 C preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel. Includes Long Life Lube Block, Metal Scraper, and Bellows Clips options.
MODEL 511P15C2LZC
Dimension
[A]24.0 mm
[B]34.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]9.5 mm
[G]5.0 mm
[J]20.2 mm
[L]87.4 mm
[L1]26.0 mm
[L3]39.6 mm
[M1]4.0 mm
[N]26.0 mm
[O]5.5 mm