Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P20A1ZG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 20 mm, Precision Grade, Standard (A) Style, 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel, Metal Scraper Option, G1 - Greased with Mobilux EP2.
MODEL 511P20A1ZG1
$284.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 30.0 mm |
|---|---|
| [B] | 63.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 21.5 mm |
| [F] | 5.4 mm |
| [F3] | 9.5 mm |
| [G] | 8.0 mm |
| [G1] | 6.5 mm |
| [J] | 25.5 mm |
| [L] | 82.5 mm |
| [L1] | 40.0 mm |
| [L2] | 35.0 mm |
| [L3] | 49.5 mm |
| [M1] | 5.2 mm |
| [N] | 53.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [P] | 8.0 mm |
| [S1] | M5 |
| [S2] | M6 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 171 N·m (126 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 134 N·m (99 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 134 N·m (99 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 14,400 N (3,237 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 215 N·m (159 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 169 N·m (125 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 169 N·m (125 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 18,143 N (4,079 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 373 N·m (275 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 292 N·m (215 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 292 N·m (215 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 31,400 N (7,059 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Telemecanique XVBZ03067361
| Brand | Telemecanique |
| Model | XVBZ03067361 |
Call for pricing
$710.44
Each
Free Shipping orders over $100
$133.70
Each
Free Shipping orders over $100
$66.49
Each
Free shipping
$9.66
Each
Free shipping
Call for pricing
NoTrax 231S0036BU Non Absorbent Scraper Entrance Mat Prelude, 231 3X6 Blue
| Brand | NoTrax |
| Model | 231S0036BU |
$59.52
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more