Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511P20B3CG2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 20 mm, Precision grade, Standard Long (B) style, approximately 0.13 C preload, steel construction with bellows clips option, greased with Krytox GPL227.
MODEL 511P20B3CG2
$347.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 30.0 mm |
|---|---|
| [B] | 63.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 21.5 mm |
| [F] | 5.4 mm |
| [F3] | 9.5 mm |
| [G] | 8.0 mm |
| [G1] | 6.5 mm |
| [J] | 25.5 mm |
| [L] | 87.5 mm |
| [L1] | 40.0 mm |
| [L2] | 35.0 mm |
| [L3] | 65.5 mm |
| [M1] | 5.2 mm |
| [N] | 53.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [P] | 8.0 mm |
| [S1] | M5 |
| [S2] | M6 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 206 N·m (152 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 208 N·m (153 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 208 N·m (153 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 17,400 N (3,912 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 260 N·m (192 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 262 N·m (193 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 262 N·m (193 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 21,923 N (4,928 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 490 N·m (361 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 495 N·m (365 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 495 N·m (365 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 41,100 N (9,240 lbf) |
$40.15
Each
Free shipping