511P20B3G1
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P20B3G1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 20 mm, Precision grade, Standard Long (B) style, approximately 0.13 C preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel. Greased with Mobilux EP2 for reliable performance in factory automation and linear motion applications.
MODEL 511P20B3G1
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
  • Straight rails through advanced grinding technologies
  • Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
  • Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
  • On site field modifiable modular seals
  • Rail and carriage options from stock for short delivery
  • Customization with expanded accessory offering
  • Replaces Thomson AccuGlide
Dimension
[A]30.0 mm
[B]63.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]21.5 mm
[F]5.4 mm
[F3]9.5 mm
[G]8.0 mm
[G1]6.5 mm
[J]25.5 mm
[L]87.5 mm
[L1]40.0 mm
[L2]35.0 mm
[L3]65.5 mm
[M1]5.2 mm
[N]53.0 mm
[O]8.0 mm
[P]8.0 mm
[S1]M5
[S2]M6
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment206 N·m (152 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment208 N·m (153 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment208 N·m (153 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating17, 400 N (3, 912 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment260 N·m (192 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment262 N·m (193 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment262 N·m (193 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating21, 923 N (4, 928 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment490 N·m (361 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment495 N·m (365 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment495 N·m (365 lbf·ft)
Static Load Rating41, 100 N (9, 240 lbf)
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
SKU: 6042118
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
Read more
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Bearing purchase
Received part in a timely manner.
Recently Viewed
Free shipping
Reviews
5.8 inch actuator