Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P20B3G1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 20 mm, Precision grade, Standard Long (B) style, approximately 0.13 C preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel. Greased with Mobilux EP2 for reliable performance in factory automation and linear motion applications.
MODEL 511P20B3G1
$295.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 30.0 mm |
| [B] | 63.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 21.5 mm |
| [F] | 5.4 mm |
| [F3] | 9.5 mm |
| [G] | 8.0 mm |
| [G1] | 6.5 mm |
| [J] | 25.5 mm |
| [L] | 87.5 mm |
| [L1] | 40.0 mm |
| [L2] | 35.0 mm |
| [L3] | 65.5 mm |
| [M1] | 5.2 mm |
| [N] | 53.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [P] | 8.0 mm |
| [S1] | M5 |
| [S2] | M6 |
| Performance | |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 206 N·m (152 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 208 N·m (153 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 208 N·m (153 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 17, 400 N (3, 912 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 260 N·m (192 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 262 N·m (193 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 262 N·m (193 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 21, 923 N (4, 928 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 490 N·m (361 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 495 N·m (365 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 495 N·m (365 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 41, 100 N (9, 240 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
$650.38
Each
Free Shipping orders over $100
$20.88
Each
Free shipping
DRILLCO 440E204 1.1/16 Hand Reamer High Speed Steel Bright & Black Straight Flute
| Brand | Drillco |
| Model | 440E204 |
$87.36
Each
Free shipping
Thomson Linear 511P25C1LZ 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 25 mm, Precision Grade, C (Narrow) Style, 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel construction. Includes Long Life Lube Block and Metal Scraper Option for extended maintenance intervals and contamination protection.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511P25C1LZ |
$490.68
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear 511P15C2LZC 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 15 mm, Precision grade, Narrow (C) style, approximately 0.08 C preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel. Includes Long Life Lube Block, Metal Scraper, and Bellows Clips options.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511P15C2LZC |
$428.42
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more