Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P20B3VZ 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 20 mm, Precision Grade, Standard Long Style, 3 - Approximately 0.13 C Preload, Steel, Additional Viton Wiper, Metal Scraper Option.
MODEL 511P20B3VZ
$393.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 30.0 mm |
|---|---|
| [B] | 63.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 21.5 mm |
| [F] | 5.4 mm |
| [F3] | 9.5 mm |
| [G] | 8.0 mm |
| [G1] | 6.5 mm |
| [J] | 25.5 mm |
| [L] | 112.5 mm |
| [L1] | 40.0 mm |
| [L2] | 35.0 mm |
| [L3] | 65.5 mm |
| [M1] | 5.2 mm |
| [N] | 53.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [P] | 8.0 mm |
| [S1] | M5 |
| [S2] | M6 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 206 N·m (152 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 208 N·m (153 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 208 N·m (153 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 17,400 N (3,912 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 260 N·m (192 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 262 N·m (193 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 262 N·m (193 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 21,923 N (4,928 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 490 N·m (361 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 495 N·m (365 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 495 N·m (365 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 41,100 N (9,240 lbf) |
$189.97
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson BSAM20DL60 Ball Screw Assembly, rolled thread SAG legacy style, designed for use with linear guides. 20 mm x 5 mm lead, non-preloaded, right-hand thread, 0.002 in/ft lead accuracy, steel construction, 1524 mm overall length, 700 lbf dynamic load capacity.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | BSAM20DL60 |
Call for pricing
$673.99
Each
Free Shipping orders over $100
$720.95
Each
Free Shipping orders over $100
RAB ALEDM4TSF/7PR LED Area Light from the ALEDM series delivers 78-90-150W field-adjustable output with Type IV distribution. This 5000K cool white fixture includes a slipfitter mount and 7-pin NEMA receptacle for control modules. The bronze finish suits commercial and industrial outdoor applications. Backed by RAB's 5-year warranty.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDM4TSF/7PR |
$996.28
Each
Free Shipping orders over $100
$118.99
Each
Free Shipping orders over $100
RAB ALEDL3TSFB/480/WS2 LED Area Light from the ALEDL series delivers 170-220-260W field-adjustable power with Type III distribution. This 5000K cool white fixture operates on 480V and includes a slipfitter mount and Wattstopper occupancy sensor with 20ft lens. The black finish complements commercial and industrial applications. Backed by RAB's 5-Year No-Compromise Warranty.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDL3TSFB/480/WS2 |
$1,707.09
Each
Free Shipping orders over $100
$10.60
Each
Free shipping
Reviews