We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511P25A2LG2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 25 mm, Precision grade, A (Standard) style, 2 - approximately 0.08 C preload, steel construction, Long Life Lube Block option, G2 - greased with Krytox GPL227.
MODEL 511P25A2LG2
$474.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 36.0 mm |
|---|---|
| [B] | 70.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 23.5 mm |
| [F] | 6.8 mm |
| [F3] | 11.0 mm |
| [G] | 9.0 mm |
| [G1] | 8.7 mm |
| [J] | 30.5 mm |
| [L] | 131.5 mm |
| [L1] | 45.0 mm |
| [L2] | 40.0 mm |
| [L3] | 59.5 mm |
| [M1] | 5.5 mm |
| [N] | 57.0 mm |
| [O] | 7.0 mm |
| [P] | 11.0 mm |
| [S1] | M6 |
| [S2] | M8 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 289 N·m (213 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 235 N·m (173 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 235 N·m (173 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 21, 100 N (4, 743 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 364 N·m (268 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 296 N·m (218 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 296 N·m (218 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 26, 584 N (5, 976 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 631 N·m (465 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 513 N·m (378 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 513 N·m (378 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 46, 100 N (10, 364 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Wiegmann |
| Model | HFWNSP2016C |
| Brand | Remke |
| Model | RD11AR-GYN |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more