Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511P25B3N 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 25 mm, Precision Grade, Standard Long (B) Style, 3 - Approximately 0.13 C Preload, Steel, Oil Reservoir Option. Designed for high-load linear motion applications requiring precision and durability.
MODEL 511P25B3N
$482.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 36.0 mm |
|---|---|
| [B] | 70.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 23.5 mm |
| [F] | 6.8 mm |
| [F3] | 11.0 mm |
| [G] | 9.0 mm |
| [G1] | 8.0 mm |
| [J] | 30.5 mm |
| [L] | 128.9 mm |
| [L1] | 45.0 mm |
| [L2] | 40.0 mm |
| [L3] | 78.5 mm |
| [M1] | 5.5 mm |
| [N] | 57.0 mm |
| [O] | 7.0 mm |
| [P] | 11.0 mm |
| [S1] | M6 |
| [S2] | M8 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 349 N·m (257 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 365 N·m (269 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 365 N·m (269 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 25,500 N (5,733 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 440 N·m (325 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 460 N·m (339 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 460 N·m (339 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 32,128 N (7,223 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 825 N·m (608 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 863 N·m (637 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 863 N·m (637 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 60,300 N (13,556 lbf) |
$603.24
Each
Free Shipping orders over $100
Flowtrend 123911 OMS-306-004 is a stationary silicon carbide (SiC) component for colloid mills. This replacement part is designed for use in sanitary processing applications. The silicon carbide construction provides excellent wear resistance and thermal conductivity.
| Brand | Flowtrend |
| Model | OMS-306-004 |
$191.66
Each
Free Shipping orders over $100
$2,208.20
Each
Free Shipping orders over $100
Cutler Hammer AE16ENS0BC IEC OPEN 3P STR SZ E 240V COIL
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | AE16ENS0BC |
Call for pricing
$347.65
Each
Free Shipping orders over $100
$86.04
Each
Free shipping
Cle-Force C68797 27/64 1682 GP black oxyde #1 taper shank drill
| Brand | Cle-Force |
| Model | C68797 |
$13.11
Each
Free shipping
$36.55
Each
Free shipping