511P25C1LZ
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P25C1LZ 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 25 mm, Precision Grade, C (Narrow) Style, 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel construction. Includes Long Life Lube Block and Metal Scraper Option for extended maintenance intervals and contamination protection.
MODEL 511P25C1LZ
  • Multiple carriage styles and sizes available
Dimension
[A]36.0 mm
[B]48.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]12.5 mm
[G]9.0 mm
[J]30.5 mm
[L]134.5 mm
[L1]35.0 mm
[L3]59.5 mm
[M1]5.5 mm
[N]35.0 mm
[O]7.5 mm