Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P25C1LZG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 25 mm, Precision Grade, C (Narrow) Style, 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel, Long Life Lube Block, Metal Scraper Option, G1 - Greased with Mobilux EP2.
MODEL 511P25C1LZG1
$495.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 36.0 mm |
|---|---|
| [B] | 48.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 12.5 mm |
| [G] | 9.0 mm |
| [J] | 30.5 mm |
| [L] | 134.5 mm |
| [L1] | 35.0 mm |
| [L3] | 59.5 mm |
| [M1] | 5.5 mm |
| [N] | 35.0 mm |
| [O] | 7.5 mm |
| [S2] | M6 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 289 N·m (213 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 235 N·m (173 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 235 N·m (173 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 21,100 N (4,743 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 364 N·m (268 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 296 N·m (218 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 296 N·m (218 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 26,584 N (5,976 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 631 N·m (465 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 513 N·m (378 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 513 N·m (378 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 46,100 N (10,364 lbf) |
KIPP K0179.712X100 GRIP ROD M10 L=100 D=12 FORM:B OVAL KNOB STEEL BLACK OXIDIZED COMP:THERMOSET COMP:BLACK HIGH-GLOSS
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0179.712X100 |
$16.96
Each
Free shipping
Pramet DNMG 331-NF:T9315 6834665 Turning Insert - Negative
| Brand | Pramet |
| Model | DNMG 331-NF:T9315 |
$12.78
Each
Free shipping
$99.95
Each
Free shipping
KIPP K0566.05004055 RUBBER BUFFER TYPE A THREAD M10X28 D=50 H=40 STEEL COMP:ELAST. NATURAL RUBBER SHORE 55A COMP:BLACK
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0566.05004055 |
$7.20
Each
Free shipping
Rexnord ERI17T2.000P 720/730 17T 2 PL idler sprocket for 720/730 series chain. 17 teeth, 2 pitch length, idler configuration.
| Brand | Rexnord |
| Model | ERI17T2.000P |
Call for pricing
$124.91
Each
Free Shipping orders over $100
Linn Gear 160-2C45 is a double strand Type C sprocket for #160-2 roller chain. It has 45 teeth with a 2" pitch. The sprocket is made of steel and features a Type C hub design. This sprocket is suitable for heavy-duty power transmission applications requiring double strand chain.
| Brand | Linn Gear |
| Model | 160-2C45 |
$2,839.20
Each
Free Shipping orders over $100
$95.14
Each
Free shipping