511P25C1LZG1
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P25C1LZG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 25 mm, Precision Grade, C (Narrow) Style, 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel, Long Life Lube Block, Metal Scraper Option, G1 - Greased with Mobilux EP2.
MODEL 511P25C1LZG1
Dimension
[A]36.0 mm
[B]48.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]12.5 mm
[G]9.0 mm
[J]30.5 mm
[L]134.5 mm
[L1]35.0 mm
[L3]59.5 mm
[M1]5.5 mm
[N]35.0 mm
[O]7.5 mm
[S2]M6
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment289 N·m (213 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment235 N·m (173 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment235 N·m (173 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating21,100 N (4,743 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment364 N·m (268 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment296 N·m (218 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment296 N·m (218 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating26,584 N (5,976 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment631 N·m (465 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment513 N·m (378 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment513 N·m (378 lbf·ft)
Static Load Rating46,100 N (10,364 lbf)
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Bearing purchase
Received part in a timely manner.
Recently Viewed
Free shipping
#6055852
Free shipping
Reviews
Great place to order from.
5.8 inch actuator