We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P25C2G2 is a 500 Series Ball Profile Rail Carriage with 25 mm rail size, Precision grade, Narrow (C) style, and approximately 0.08 C preload. Constructed from steel and greased with Krytox GPL227, it is designed for high-precision linear motion in factory automation applications.
MODEL 511P25C2G2
$315.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 36.0 mm |
|---|---|
| [B] | 48.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 12.5 mm |
| [G] | 9.0 mm |
| [J] | 30.5 mm |
| [L] | 84.5 mm |
| [L1] | 35.0 mm |
| [L3] | 59.5 mm |
| [M1] | 5.5 mm |
| [N] | 35.0 mm |
| [O] | 7.5 mm |
| [S2] | M6 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 289 N·m (213 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 235 N·m (173 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 235 N·m (173 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 21,100 N (4,743 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 364 N·m (268 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 296 N·m (218 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 296 N·m (218 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 26,584 N (5,976 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 631 N·m (465 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 513 N·m (378 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 513 N·m (378 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 46,100 N (10,364 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Vikan |
| Model | 56623 |
| Brand | Vikan |
| Model | 56935 |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 282468 |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69520 |
| Brand | Brewer |
| Model | IS625 |
| Brand | Telemecanique |
| Model | ZBVB5 |
| Brand | Vikan |
| Model | 53684 |
| Brand | |
| Model | 96900736 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more