Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P25D1G1 is a 500 Series Ball Profile Rail Carriage with a 25 mm rail size, Precision grade, D (Narrow Long) style, and approximately 0.03 C preload. The carriage is constructed of steel and is greased with Mobilux EP2 for reliable performance in factory automation and linear motion applications.
MODEL 511P25D1G1
$352.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 36.0 mm |
|---|---|
| [B] | 48.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 12.5 mm |
| [G] | 9.0 mm |
| [J] | 30.5 mm |
| [L] | 103.5 mm |
| [L1] | 50.0 mm |
| [L3] | 78.5 mm |
| [M1] | 5.5 mm |
| [N] | 35.0 mm |
| [O] | 7.5 mm |
| [S2] | M6 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 349 N·m (257 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 365 N·m (269 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 365 N·m (269 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 25,500 N (5,733 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 440 N·m (325 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 460 N·m (339 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 460 N·m (339 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 32,128 N (7,223 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 825 N·m (608 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 863 N·m (637 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 863 N·m (637 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 60,300 N (13,556 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
U.S. Tsubaki D10B40 is a #10 double-strand roller chain sprocket with 40 teeth and Type B single-hub design. This British Standard sprocket features a plain stock bore and hardened teeth for extended wear life in multi-strand conveyor and power transmission applications.
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | D10B40 |
$168.93
Each
Free Shipping orders over $100
Whitney Tool 20007 Keyseat Milling Cutter, Style 100 #204 (1), 1/2" Cut Diameter, 1/16" Cut Width, M-42
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 20007 |
$34.78
Each
Free shipping
Telemecanique ZB2BV04
| Brand | Telemecanique |
| Model | ZB2BV04 |
Call for pricing
Telemecanique ZB2BV06
| Brand | Telemecanique |
| Model | ZB2BV06 |
Call for pricing
DRILLCO 450E100 10 Taper Pin Reamers High Speed Steel Bright & Black Straight Flute
| Brand | Drillco |
| Model | 450E100 |
$97.11
Each
Free shipping
BREWER 1AU3 V-PULLEY IDLER W/BRONZE BUSHING
| Brand | Brewer |
| Model | 1AU3 |
$37.55
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more