511P25F1CG2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P25F1CG2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 25 mm, Precision grade, Wide Long (F) style, approximately 0.03 C preload. Steel construction with bellows clips option and greased with Krytox GPL227.
MODEL 511P25F1CG2
Dimension
[A]40.0 mm
[B]48.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]12.5 mm
[G]9.0 mm
[J]34.5 mm
[L]103.5 mm
[L1]50.0 mm
[L3]78.5 mm
[M1]9.5 mm
[N]35.0 mm
[O]11.0 mm