511P25F1G2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P25F1G2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 25 mm, Precision grade, F (Wide Long) style, 1 - approximately 0.03 C preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel. Greased with Krytox GPL227.
MODEL 511P25F1G2
Dimension
[A]40.0 mm
[B]48.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]12.5 mm
[G]9.0 mm
[J]34.5 mm
[L]103.5 mm
[L1]50.0 mm
[L3]78.5 mm
[M1]9.5 mm
[N]35.0 mm
[O]11.0 mm
[S2]M6
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment349 N·m (257 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment365 N·m (269 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment365 N·m (269 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating25,500 N (5,733 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment440 N·m (325 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment460 N·m (339 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment460 N·m (339 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating32,128 N (7,223 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment825 N·m (608 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment863 N·m (637 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment863 N·m (637 lbf·ft)
Static Load Rating60,300 N (13,556 lbf)
SKU: 5014817
Electric motor
electric motor was perfect fit, worked great
Read more
SKU: 1823840
Bearing purchase
Received part in a timely manner.
Read more
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Recently Viewed
#6108815
Free shipping
Reviews
Electric motor
Bearing purchase
Great pricing. Thanks.
5.8 inch actuator