Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P25F1G2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 25 mm, Precision grade, F (Wide Long) style, 1 - approximately 0.03 C preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel. Greased with Krytox GPL227.
MODEL 511P25F1G2
$363.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 40.0 mm |
|---|---|
| [B] | 48.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 12.5 mm |
| [G] | 9.0 mm |
| [J] | 34.5 mm |
| [L] | 103.5 mm |
| [L1] | 50.0 mm |
| [L3] | 78.5 mm |
| [M1] | 9.5 mm |
| [N] | 35.0 mm |
| [O] | 11.0 mm |
| [S2] | M6 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 349 N·m (257 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 365 N·m (269 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 365 N·m (269 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 25,500 N (5,733 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 440 N·m (325 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 460 N·m (339 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 460 N·m (339 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 32,128 N (7,223 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 825 N·m (608 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 863 N·m (637 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 863 N·m (637 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 60,300 N (13,556 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
$468.42
Each
Free Shipping orders over $100
$962.89
Each
Free Shipping orders over $100
$7.75
Each
Free shipping
$133.50
Each
Free Shipping orders over $100
Kipp K0322.2A2 spring plunger with intensified spring force and Long-Lok design. 1/4-20 internal thread, stainless steel body with stainless steel ball. Spring force initial pressure F1 28 N, final pressure F2 40 N. Body diameter 3.5 mm, length 14 mm. Suitable for fixturing and workholding applications.
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0322.2A2 |
$9.42
Each
Free shipping
$79.43
Each
Free shipping
Greenfield 367966 5/16-24NF SFGP H3 3F PLUG FAST SPIRAL FLUTE TAP
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 367966 |
$20.55
Each
Free shipping
$183.32
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more