We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511P30B1N 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 30 mm, Precision grade, Standard Long (B) style, approximately 0.03 C preload, steel construction with oil reservoir option. Designed for high-precision linear motion in factory automation and machine tool applications.
MODEL 511P30B1N
$531.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 42.0 mm |
| [B] | 90.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 31.0 mm |
| [F] | 8.5 mm |
| [F3] | 15.0 mm |
| [G] | 12.0 mm |
| [G1] | 10.0 mm |
| [J] | 35.9 mm |
| [L] | 147.4 mm |
| [L1] | 52.0 mm |
| [L2] | 44.0 mm |
| [L3] | 91.4 mm |
| [M1] | 7.0 mm |
| [N] | 72.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [P] | 12.0 mm |
| [S1] | M8 |
| [S2] | M10 |
| Performance | |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 599 N·m (442 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 589 N·m (434 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 589 N·m (434 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 35, 300 N (7, 936 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 755 N·m (557 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 742 N·m (547 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 742 N·m (547 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 44, 475 N (9, 998 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 1, 414 N·m (1, 043 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 1, 390 N·m (1, 025 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 1, 390 N·m (1, 025 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 83, 300 N (18, 727 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Superior Tool |
| Model | 04500 |
| Brand | STIEBER |
| Model | AS35 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more