Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511P30B2NC 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 30 mm, Precision grade, Standard Long (B) style, approximately 0.08 C preload, steel construction with oil reservoir and bellows clips.
MODEL 511P30B2NC
$576.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 42.0 mm |
|---|---|
| [B] | 90.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 31.0 mm |
| [F] | 8.5 mm |
| [F3] | 15.0 mm |
| [G] | 12.0 mm |
| [G1] | 10.0 mm |
| [J] | 35.9 mm |
| [L] | 147.4 mm |
| [L1] | 52.0 mm |
| [L2] | 44.0 mm |
| [L3] | 91.4 mm |
| [M1] | 7.0 mm |
| [N] | 72.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [P] | 12.0 mm |
| [S1] | M8 |
| [S2] | M10 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 599 N·m (442 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 589 N·m (434 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 589 N·m (434 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 35,300 N (7,936 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 755 N·m (557 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 742 N·m (547 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 742 N·m (547 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 44,475 N (9,998 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 1,414 N·m (1,043 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 1,390 N·m (1,025 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 1,390 N·m (1,025 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 83,300 N (18,727 lbf) |
Linn Gear 830-32FBX1.500 single strand Type B sprocket with 32 teeth and 1-1/2" finished bore. This steel sprocket is designed for ANSI roller chain and features a plain bore with keyway and set screw. Suitable for power transmission applications requiring reliable engagement.
| Brand | Linn Gear |
| Model | 830-32FBX1.500 |
$73.63
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
$441.51
Each
Free Shipping orders over $100
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
$1,293.20
Each
Free Shipping orders over $100
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
$39.49
Each
Free shipping
Remke RSM-32312-ER Cord Grip with ISO Metric Thread alum M32 cable range .625 - .750 with mesh and o-ring
| Brand | Remke |
| Model | RSM-32312-ER |
$96.97
Each
Free shipping