Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P30C1D 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 30 mm, Precision grade, Narrow (C) style, approximately 0.03 C preload. Constructed from through-hardened bearing-grade steel for high load capacity and long service life in factory automation and linear motion applications.
MODEL 511P30C1D
$425.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 42.0 mm |
|---|---|
| [B] | 60.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 16.0 mm |
| [G] | 11.0 mm |
| [J] | 35.9 mm |
| [L] | 97.4 mm |
| [L1] | 40.0 mm |
| [L3] | 69.4 mm |
| [M1] | 7.0 mm |
| [N] | 40.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [S2] | M8 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 497 N·m (367 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 380 N·m (280 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 380 N·m (280 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 29,200 N (6,564 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 626 N·m (462 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 479 N·m (353 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 479 N·m (353 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 36,790 N (8,271 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 1,084 N·m (800 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 829 N·m (611 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 829 N·m (611 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 63,700 N (14,320 lbf) |
$441.20
Each
Free Shipping orders over $100
IRWIN 93109 6-8 Slotted Power Bit x 1- 15/16"
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 93109 |
$0.40
Each
Free shipping
Vikan 56898 Lid Pail 1.5 gal. PP Purple
| Brand | Vikan |
| Model | 56898 |
$7.63
Each
Free shipping
Greenfield 313540 M8X1.25 3FL D11 SPFL SEMI BOTT HSS BRT
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 313540 |
$9.62
Each
Free shipping
Telemecanique JK528
| Brand | Telemecanique |
| Model | JK528 |
Call for pricing
Greenfield 302161 #10-24NC HTGP H2 4FL GP TAPER HAND TAP
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 302161 |
$7.37
Each
Free shipping
$49.30
Each
Free shipping
Cle-Force C69439 7/16-20NF 1698 CBN BOT HAND TAP
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69439 |
$2.71
Each
Free shipping