Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P30D1LZG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 30 mm, Precision grade, D (Narrow Long) style, 1 - Approximately 0.03 C preload, steel construction. Includes Long Life Lube Block, Metal Scraper Option, and G1 - Greased with Mobilux EP2.
MODEL 511P30D1LZG1
$586.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 42.0 mm |
| [B] | 60.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 16.0 mm |
| [G] | 11.0 mm |
| [J] | 35.9 mm |
| [L] | 172.8 mm |
| [L1] | 60.0 mm |
| [L3] | 91.4 mm |
| [M1] | 7.0 mm |
| [N] | 40.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [S2] | M8 |
| Performance | |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 599 N·m (442 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 589 N·m (434 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 589 N·m (434 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 35, 300 N (7, 936 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 755 N·m (557 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 742 N·m (547 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 742 N·m (547 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 44, 475 N (9, 998 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 1, 414 N·m (1, 043 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 1, 390 N·m (1, 025 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 1, 390 N·m (1, 025 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 83, 300 N (18, 727 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Cutler Hammer E57SAL12A4
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | E57SAL12A4 |
Call for pricing
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more