511P30E3
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson 511P30E3 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 30 mm, Precision grade, Wide (E) style, approximately 0.13 C preload, steel construction.
MODEL 511P30E3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
  • Straight rails through advanced grinding technologies
  • Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
  • Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
  • Multiple carriage styles and sizes available
  • On site field modifiable modular seals
  • Rail and carriage options from stock for short delivery
  • Customization with expanded accessory offering
  • Replaces Thomson AccuGlide
Dimension
[A]45.0 mm
[B]60.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]16.0 mm
[G]11.0 mm
[J]38.9 mm
[L]97.4 mm
[L1]40.0 mm
[L3]69.4 mm
[M1]10.0 mm
[N]40.0 mm
[O]11.0 mm