Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P30F1G1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 30 mm, Precision grade, F (Wide Long) style, 1 - approximately 0.03 C preload, steel construction, G1 - greased with Mobilux EP2.
MODEL 511P30F1G1
$389.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 45.0 mm |
|---|---|
| [B] | 60.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 16.0 mm |
| [G] | 11.0 mm |
| [J] | 38.9 mm |
| [L] | 119.4 mm |
| [L1] | 60.0 mm |
| [L3] | 91.4 mm |
| [M1] | 10.0 mm |
| [N] | 40.0 mm |
| [O] | 11.0 mm |
| [S2] | M8 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 599 N·m (442 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 589 N·m (434 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 589 N·m (434 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 35,300 N (7,936 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 755 N·m (557 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 742 N·m (547 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 742 N·m (547 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 44,475 N (9,998 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 1,414 N·m (1,043 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 1,390 N·m (1,025 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 1,390 N·m (1,025 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 83,300 N (18,727 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Whitney Tool 85014 Burr-Zit System II, 7/64" Hole Size w/ PVD Coating
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 85014 |
$86.25
Each
Free shipping
Bondhus 15232 Set 8 Hex T-Handles 6" Length 3/32-1/4"
| Brand | Bondhus |
| Model | 15232 |
$39.23
Each
Free shipping
$82.94
Each
Free shipping
Thomson Linear K2RAG05-24V B-Track linear actuator operates at 24 Vdc with 300 lbf force. This actuator includes a special connector for integration into factory automation systems. The B-Track series is designed for heavy-duty positioning applications requiring reliable linear motion.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | K2RAG05-24V |
$736.74
Each
Free Shipping orders over $100
Bevel Tools 7201010 Bevel Mate Router Head R3-08 ALU
| Brand | Bevel Tools |
| Model | 7201010 |
$193.37
Each
Free Shipping orders over $100
$175.72
Each
Free Shipping orders over $100
$57.65
Each
Free shipping
Cle-Force C69444 1/2-13NC 1699 CBN HAND TAP SET
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69444 |
$9.06
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more