Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P30F1NZC 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 30 mm, Precision Grade, F Style (Wide Long), 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel, Oil Reservoir, Metal Scraper, Bellows Clips Option.
MODEL 511P30F1NZC
$613.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 45.0 mm |
| [B] | 60.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 16.0 mm |
| [G] | 11.0 mm |
| [J] | 38.9 mm |
| [L] | 158.4 mm |
| [L1] | 60.0 mm |
| [L3] | 91.4 mm |
| [M1] | 10.0 mm |
| [N] | 40.0 mm |
| [O] | 11.0 mm |
| [S2] | M8 |
| Performance | |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 599 N·m (442 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 589 N·m (434 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 589 N·m (434 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 35, 300 N (7, 936 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 755 N·m (557 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 742 N·m (547 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 742 N·m (547 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 44, 475 N (9, 998 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 1, 414 N·m (1, 043 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 1, 390 N·m (1, 025 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 1, 390 N·m (1, 025 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 83, 300 N (18, 727 lbf) |
RAB ALEDM3TSF/480/7PR LED Area Light from the ALEDM series delivers 78-90-150W field-adjustable power with Type III distribution. This 5000K cool white fixture operates at 480V and includes a slipfitter mount and 7-pin NEMA receptacle for control modules. The bronze finish suits commercial and industrial outdoor applications.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDM3TSF/480/7PR |
$1,088.51
Each
Free Shipping orders over $100
Call for pricing
DRILLCO 1000F202 1.1/32 1/2" Shank S&D Drills High Speed Steel Bright & Black 118 degree Point
| Brand | Drillco |
| Model | 1000F202 |
$55.89
Each
Free shipping
$28,209.29
Each
Free Shipping orders over $100
Bondhus 14534 Set 8 Torx Metal Handle Fold-up Tools T9-T40
| Brand | Bondhus |
| Model | 14534 |
$16.40
Each
Free shipping