Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P30F3LZG2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 30 mm, Precision Grade, F Style (Wide Long), 3 - Approximately 0.13 C Preload, Steel, Long Life Lube Block, Metal Scraper Option, G2 - Greased with Krytox GPL227.
MODEL 511P30F3LZG2
$597.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 45.0 mm |
|---|---|
| [B] | 60.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 16.0 mm |
| [G] | 11.0 mm |
| [J] | 38.9 mm |
| [L] | 172.8 mm |
| [L1] | 60.0 mm |
| [L3] | 91.4 mm |
| [M1] | 10.0 mm |
| [N] | 40.0 mm |
| [O] | 11.0 mm |
| [S2] | M8 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 599 N·m (442 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 589 N·m (434 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 589 N·m (434 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 35, 300 N (7, 936 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 755 N·m (557 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 742 N·m (547 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 742 N·m (547 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 44, 475 N (9, 998 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 1, 414 N·m (1, 043 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 1, 390 N·m (1, 025 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 1, 390 N·m (1, 025 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 83, 300 N (18, 727 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
$9,833.41
Each
Free Shipping orders over $100
$515.39
Each
Free Shipping orders over $100
$142.80
Each
Free Shipping orders over $100
2ACO12.0 6000665 Jobber Drill DIN 338 12.00 mm
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 6000665 |
$25.63
Each
Free shipping
Thomson Linear 511P35E1DG2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 35 mm, Precision grade, Wide style, approximately 0.03 C preload. Constructed of steel and greased with Krytox GPL227. Suitable for high-precision linear motion applications in factory automation.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511P35E1DG2 |
$481.36
Each
Free Shipping orders over $100
Generac A0000266435 Kit-Chipper Attachment- AT4
| Brand | Generac |
| Model | A0000266435 |
$1,800.00
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more