511P35B3CG1
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P35B3CG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 35 mm, Precision grade, Standard Long (B) style, approximately 0.13 C preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel with bellows clips option and greased with Mobilux EP2.
MODEL 511P35B3CG1
Dimension
[A]48.0 mm
[B]100.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]33.0 mm
[F]8.5 mm
[F3]15.0 mm
[G]12.0 mm
[G1]12.0 mm
[J]41.0 mm
[L]137.1 mm
[L1]62.0 mm
[L2]52.0 mm
[L3]105.1 mm
[M1]7.0 mm
[N]82.0 mm
[O]8.0 mm
[P]14.0 mm
[S1]M8
[S2]M10
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment867 N·m (639 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment891 N·m (657 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment891 N·m (657 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating46,700 N (10,499 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment1,092 N·m (805 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment1,123 N·m (828 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment1,123 N·m (828 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating58,838 N (13,227 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment2,048 N·m (1,511 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment2,104 N·m (1,552 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment2,104 N·m (1,552 lbf·ft)
Static Load Rating110,300 N (24,796 lbf)
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
SKU: 1834541
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Read more
12 volt motor
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
Recently Viewed
#6108815
Free shipping
Reviews
5.8 inch actuator