Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511P35F2CG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 35 mm, Precision grade, F (Wide Long) style, 2 - approximately 0.08 C preload, steel construction with bellows clips option, greased with Mobilux EP2.
MODEL 511P35F2CG1
$468.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 55.0 mm |
|---|---|
| [B] | 70.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 18.0 mm |
| [G] | 12.0 mm |
| [J] | 48.0 mm |
| [L] | 137.1 mm |
| [L1] | 72.0 mm |
| [L3] | 105.1 mm |
| [M1] | 14.0 mm |
| [N] | 50.0 mm |
| [O] | 15.0 mm |
| [S2] | M8 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 867 N·m (639 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 891 N·m (657 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 891 N·m (657 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 46,700 N (10,499 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1,092 N·m (805 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1,123 N·m (828 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1,123 N·m (828 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 58,838 N (13,227 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 2,048 N·m (1,511 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 2,104 N·m (1,552 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 2,104 N·m (1,552 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 110,300 N (24,796 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
$876.64
Each
Free Shipping orders over $100
$8,898.17
Each
Free Shipping orders over $100
$385.87
Each
Free Shipping orders over $100
M52CON7 5995716 Taper Length Drill Long ANSI N7
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5995716 |
$23.22
Each
Free shipping
Cutler Hammer E51BLT56PU
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | E51BLT56PU |
Call for pricing
SEW-Eurodrive SA77/A/T helical-worm gear unit with size 77 and hollow shaft output. This SA series gear unit offers high efficiency and quiet operation for right-angle applications. The A and T options indicate specific shaft and mounting configurations. Genuine SEW-Eurodrive drive technology.
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | SA77/A/T |
$2,522.64
Each
Free Shipping orders over $100
$9,901.25
Each
Free Shipping orders over $100
Marathon U543 Globetrotter series 350 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with NEMA 447TS frame and Drip Proof enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Designed for continuous duty in industrial applications requiring high horsepower and open drip-proof ventilation.
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 447TSTDCD4003 |
$26,030.53
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more