Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511P45A2LZ 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 45 mm, Precision Grade, A (Standard) Style, 2 - Approximately 0.08 C Preload, Steel construction. Includes Long Life Lube Block and Metal Scraper Option.
MODEL 511P45A2LZ
$724.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 60.0 mm |
| [B] | 120.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 37.5 mm |
| [F] | 10.5 mm |
| [F3] | 18.0 mm |
| [G] | 15.0 mm |
| [G1] | 15.0 mm |
| [J] | 50.8 mm |
| [L] | 201.9 mm |
| [L1] | 80.0 mm |
| [L2] | 60.0 mm |
| [L3] | 99.1 mm |
| [M1] | 8.0 mm |
| [N] | 100.0 mm |
| [O] | 10.0 mm |
| [P] | 17.5 mm |
| [S1] | M10 |
| [S2] | M12 |
| Performance | |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1, 466 N·m (1, 081 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1, 147 N·m (846 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1, 147 N·m (846 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 61, 900 N (13, 916 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1, 847 N·m (1, 362 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1, 445 N·m (1, 066 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1, 445 N·m (1, 066 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 77, 989 N (17, 533 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 3, 193 N·m (2, 355 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 2, 498 N·m (1, 842 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 2, 498 N·m (1, 842 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 134, 800 N (30, 304 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
$804.76
Each
Free Shipping orders over $100
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
$6,573.36
Each
Free Shipping orders over $100
NTN 22220EAW33ZZC3 is a 222 series spherical roller bearing with a 100 mm straight bore. It features an enhanced brass cage, double steel shields (ZZ), annular lube groove (W33), and C3 clearance. Designed for heavy-duty industrial applications such as gearboxes, fans, and vibrating screens.
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 22220EAW33ZZC3 |
$712.39
Each
Free Shipping orders over $100
$176.46
Each
Free Shipping orders over $100
$475.78
Each
Free Shipping orders over $100
Century HW2034BL 1/3 1725 ODP 48Z 1/60/115
| Brand | Century |
| Model | HW2034BL |
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
$2,737.32
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more