511P45B2ZG1
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P45B2ZG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 45 mm, Precision grade, Standard Long (B) style, approximately 0.08 C preload, steel construction with metal scraper option, greased with Mobilux EP2.
MODEL 511P45B2ZG1
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
  • Straight rails through advanced grinding technologies
  • Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
  • Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
  • Multiple carriage styles and sizes available
  • On site field modifiable modular seals
  • Rail and carriage options from stock for short delivery
  • Customization with expanded accessory offering
  • Replaces Thomson AccuGlide
Dimension
[A]60.0 mm
[B]120.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]37.5 mm
[F]10.5 mm
[F3]18.0 mm
[G]15.0 mm
[G1]15.0 mm
[J]50.8 mm
[L]179.6 mm
[L1]80.0 mm
[L2]60.0 mm
[L3]130.6 mm
[M1]8.0 mm
[N]100.0 mm
[O]10.0 mm
[P]17.5 mm
[S1]M10
[S2]M12
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment1,769 N·m (1,305 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment1,779 N·m (1,312 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment1,779 N·m (1,312 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating74,700 N (16,793 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment2,229 N·m (1,644 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment2,241 N·m (1,653 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment2,241 N·m (1,653 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating94,116 N (21,158 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment4,175 N·m (3,079 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment4,199 N·m (3,097 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment4,199 N·m (3,097 lbf·ft)
Static Load Rating176,300 N (39,634 lbf)
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
SKU: 6042118
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
Read more
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
12 volt motor
Reviews
Great place to order from.
Great pricing. Thanks.
5.8 inch actuator