We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511P45B3ES2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 45 mm, Precision grade, Standard Long (B) style, approximately 0.13 C preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel. Includes ES2 side lubrication in end caps with 10 mm dowel hole slip fit.
MODEL 511P45B3ES2
$647.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 60.0 mm |
| [B] | 120.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 37.5 mm |
| [F] | 10.5 mm |
| [F3] | 18.0 mm |
| [G] | 15.0 mm |
| [G1] | 15.0 mm |
| [J] | 50.8 mm |
| [L] | 168.6 mm |
| [L1] | 80.0 mm |
| [L2] | 60.0 mm |
| [L3] | 130.6 mm |
| [M1] | 8.0 mm |
| [N] | 100.0 mm |
| [O] | 10.0 mm |
| [P] | 17.5 mm |
| [S1] | M10 |
| [S2] | M12 |
| Performance | |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1, 769 N·m (1, 305 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1, 779 N·m (1, 312 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1, 779 N·m (1, 312 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 74, 700 N (16, 793 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 2, 229 N·m (1, 644 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 2, 241 N·m (1, 653 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 2, 241 N·m (1, 653 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 94, 116 N (21, 158 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 4, 175 N·m (3, 079 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 4, 199 N·m (3, 097 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 4, 199 N·m (3, 097 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 176, 300 N (39, 634 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 954HKWS-P |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0345.2105AL |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more