511P45F2G2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511P45F2G2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 45 mm, Precision grade, Wide Long (F) style, approximately 0.08 C preload, steel construction, greased with Krytox GPL227.
MODEL 511P45F2G2
  • Replaces Thomson AccuGlide
[A]70.0 mm
[B]86.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]20.5 mm
[G]18.0 mm
[J]60.8 mm
[L]168.6 mm
[L1]80.0 mm
[L3]130.6 mm
[M1]18.0 mm
[N]60.0 mm
[O]19.0 mm
[S2]M10
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment1, 779 N·m (1, 312 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment1, 779 N·m (1, 312 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment1, 779 N·m (1, 312 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating74, 700 N (16, 793 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment2, 229 N·m (1, 644 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment2, 241 N·m (1, 653 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment2, 241 N·m (1, 653 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating94, 116 N (21, 158 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment4, 175 N·m (3, 079 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment4, 199 N·m (3, 097 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment4, 199 N·m (3, 097 lbf·ft)
Static Load Rating176, 300 N (39, 634 lbf)
SKU: 5014817
12 volt motor
Read more
SKU: 5014817
Electric motor
electric motor was perfect fit, worked great
Read more
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Recently Viewed
#6108215
Free shipping
#6107693
Greenfield 289376 #10-24NC FTGP H4 GP BOTTOM FORM TAP
Brand Greenfield Threading
Model 289376
Free shipping
Reviews
12 volt motor
Electric motor
Great pricing. Thanks.
5.8 inch actuator