Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511U15A2ZC 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 15 mm, Ultra Precision Grade, Standard (A) Style, 2 - Approximately 0.08 C Preload, Steel construction with Metal Scraper and Bellows Clips options.
MODEL 511U15A2ZC
$418.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 24.0 mm |
|---|---|
| [B] | 47.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 16.0 mm |
| [F] | 4.4 mm |
| [F3] | 7.5 mm |
| [G] | 7.0 mm |
| [G1] | 4.5 mm |
| [J] | 20.2 mm |
| [L] | 67.6 mm |
| [L1] | 30.0 mm |
| [L2] | 26.0 mm |
| [L3] | 39.6 mm |
| [M1] | 4.0 mm |
| [N] | 38.0 mm |
| [O] | 7.0 mm |
| [P] | 7.0 mm |
| [S1] | M4 |
| [S2] | M5 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 83 N·m (61 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 67 N·m (49 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 67 N·m (49 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 9,000 N (2,023 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 105 N·m (77 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 84 N·m (62 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 84 N·m (62 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 11,339 N (2,549 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 181 N·m (133 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 146 N·m (108 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 146 N·m (108 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 19,600 N (4,406 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
5000-02-02-SS FP-FP Strt
| Brand | MRO Supply |
| Model | 5000-02-02-SS |
$17.68
Each
Free shipping
Te-Co 70934 2 Spoke Aluminum Hand Wheels with Folding Handle, No Finish
| Brand | Te-Co |
| Model | 70934 |
$89.60
Each
Free shipping
$1,696.02
Each
Free Shipping orders over $100
$285.17
Each
Free Shipping orders over $100
$3,930.45
Each
Free Shipping orders over $100
$2,727.65
Each
Free Shipping orders over $100
MasterDrive P34-8M-30-SH is an 8M HTD timing belt pulley with 34 teeth and 30mm belt width. Constructed from steel, it is designed for synchronous drive applications requiring precise power transmission. The pulley features a standard SH bushing bore for secure mounting.
| Brand | MasterDrive |
| Model | P34-8M-30-SH |
$125.16
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more