511U20A1LZG1
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511U20A1LZG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 20 mm, Ultra Precision grade, A (Standard) style, approximately 0.03 C preload. Steel construction with Long Life Lube Block and Metal Scraper. Greased with Mobilux EP2.
MODEL 511U20A1LZG1
  • Replaces Thomson AccuGlide
Dimension
[A]30.0 mm
[B]63.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]21.5 mm
[F]5.4 mm
[F3]9.5 mm
[G]8.0 mm
[G1]6.5 mm
[J]25.5 mm
[L]106.3 mm
[L1]40.0 mm
[L2]35.0 mm
[L3]49.5 mm
[M1]5.2 mm
[N]53.0 mm
[O]8.0 mm
[P]8.0 mm
[S1]M5
[S2]M6
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment171 N·m (126 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment134 N·m (99 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment134 N·m (99 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating14,400 N (3,237 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment215 N·m (159 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment169 N·m (125 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment169 N·m (125 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating18,143 N (4,079 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment373 N·m (275 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment292 N·m (215 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment292 N·m (215 lbf·ft)
Static Load Rating31,400 N (7,059 lbf)
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
SKU: 5014817
12 volt motor
Read more
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Recently Viewed
#6244992
BALAX 12422-00T 12-24 PH2 Thredfloer TIN
Brand Balax
Model 12422-00T
Free shipping
Reviews
5.8 inch actuator