511U30A1LZG1
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511U30A1LZG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 30 mm, Ultra Precision grade, Standard (A) style, approximately 0.03 C preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel. Includes Long Life Lube Block, Metal Scraper, and greased with Mobilux EP2.
MODEL 511U30A1LZG1
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
  • Straight rails through advanced grinding technologies
  • Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
  • Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
  • Multiple carriage styles and sizes available
  • On site field modifiable modular seals
  • Rail and carriage options from stock for short delivery
  • Customization with expanded accessory offering
  • Replaces Thomson AccuGlide
Dimension
[A]42.0 mm
[B]90.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]31.0 mm
[F]8.5 mm
[F3]15.0 mm
[G]12.0 mm
[G1]10.0 mm
[J]35.9 mm
[L]150.8 mm
[L1]52.0 mm
[L2]44.0 mm
[L3]69.4 mm
[M1]7.0 mm
[N]72.0 mm
[O]8.0 mm
[P]12.0 mm
[S1]M8
[S2]M10
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment497 N·m (367 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment380 N·m (280 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment380 N·m (280 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating29,200 N (6,564 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment626 N·m (462 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment479 N·m (353 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment479 N·m (353 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating36,790 N (8,271 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment1,084 N·m (800 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment829 N·m (611 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment829 N·m (611 lbf·ft)
Static Load Rating63,700 N (14,320 lbf)
SKU: 5014817
Electric motor
electric motor was perfect fit, worked great
Read more
SKU: 1834541
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Read more
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Recently Viewed
#6244992
BALAX 12422-00T 12-24 PH2 Thredfloer TIN
Brand Balax
Model 12422-00T
Free shipping
Reviews
Electric motor
President
Great pricing. Thanks.
5.8 inch actuator