511U30E2LZ
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511U30E2LZ 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 30 mm, Ultra Precision Grade, Wide Style, 2 - Approximately 0.08 C Preload, Steel, Long Life Lube Block, Metal Scraper Option.
MODEL 511U30E2LZ
Dimension
[A]45.0 mm
[B]60.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]16.0 mm
[G]11.0 mm
[J]38.9 mm
[L]150.8 mm
[L1]40.0 mm
[L3]69.4 mm
[M1]10.0 mm
[N]40.0 mm
[O]11.0 mm
[S2]M8
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment497 N·m (367 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment380 N·m (280 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment380 N·m (280 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating29, 200 N (6, 564 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment626 N·m (462 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment479 N·m (353 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment479 N·m (353 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating36, 790 N (8, 271 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment1, 084 N·m (800 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment829 N·m (611 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment829 N·m (611 lbf·ft)
Static Load Rating63, 700 N (14, 320 lbf)
SKU: 5014817
Electric motor
electric motor was perfect fit, worked great
Read more
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Bearing purchase
Received part in a timely manner.
Recently Viewed
Free shipping
#6122405
Free shipping
Reviews
Electric motor
5.8 inch actuator