511U30F1ZG1
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511U30F1ZG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 30 mm, Ultra Precision Grade, F (Wide Long) Style, 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel, Metal Scraper Option, G1 - Greased with Mobilux EP2.
MODEL 511U30F1ZG1
  • Multiple carriage styles and sizes available
Dimension
[A]45.0 mm
[B]60.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]16.0 mm
[G]11.0 mm
[J]38.9 mm
[L]130.4 mm
[L1]60.0 mm
[L3]91.4 mm
[M1]10.0 mm
[N]40.0 mm
[O]11.0 mm
[S2]M8
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment599 N·m (442 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment589 N·m (434 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment589 N·m (434 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating35,300 N (7,936 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment755 N·m (557 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment742 N·m (547 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment742 N·m (547 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating44,475 N (9,998 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment1,414 N·m (1,043 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment1,390 N·m (1,025 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment1,390 N·m (1,025 lbf·ft)
Static Load Rating83,300 N (18,727 lbf)
SKU: 1834541
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Read more
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Bearing purchase
Received part in a timely manner.
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Recently Viewed
#6141802
Siemens 3RT2317-1BB40
Brand Siemens Controls
Model 3RT2317-1BB40
Reviews
President
Great place to order from.
Bearing purchase
5.8 inch actuator