511U35A1ES3
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511U35A1ES3 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 35 mm, Ultra Precision Grade, Standard (A) Style, 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel, ES3 - 1/4" Dowel Hole - Slip Fit. Suitable for high-precision linear motion applications requiring accurate positioning and smooth travel.
MODEL 511U35A1ES3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
  • Straight rails through advanced grinding technologies
  • Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
  • Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
  • On site field modifiable modular seals
  • Rail and carriage options from stock for short delivery
  • Customization with expanded accessory offering
  • Replaces Thomson AccuGlide
Dimension
[A]48.0 mm
[B]100.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]33.0 mm
[F]8.5 mm
[F3]15.0 mm
[G]12.0 mm
[G1]12.0 mm
[J]41.0 mm
[L]111.6 mm
[L1]62.0 mm
[L2]52.0 mm
[L3]79.6 mm
[M1]7.0 mm
[N]82.0 mm
[O]8.0 mm
[P]14.0 mm