511U35B3L
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511U35B3L 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 35 mm, Ultra Precision grade, B (Standard Long) style, 3 - Approximately 0.13 C preload, steel construction, Long Life Lube Block option.
MODEL 511U35B3L
  • Multiple carriage styles and sizes available
Dimension
[A]48.0 mm
[B]100.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]33.0 mm
[F]8.5 mm
[F3]15.0 mm
[G]12.0 mm
[G1]12.0 mm
[J]41.0 mm
[L]194.5 mm
[L1]62.0 mm
[L2]52.0 mm
[L3]105.1 mm
[M1]7.0 mm
[N]82.0 mm
[O]8.0 mm
[P]14.0 mm