511U35E2NC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson 511U35E2NC 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 35 mm, Ultra Precision grade, Wide style, approximately 0.08 C preload, steel construction with oil reservoir and bellows clips option.
MODEL 511U35E2NC
  • Multiple carriage styles and sizes available
Dimension
[A]55.0 mm
[B]70.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]18.0 mm
[G]12.0 mm
[J]48.0 mm
[L]144.0 mm
[L1]50.0 mm
[L3]79.6 mm
[M1]14.0 mm
[N]50.0 mm
[O]15.0 mm
[S2]M8
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment718 N·m (530 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment574 N·m (423 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment574 N·m (423 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating38,700 N (8,700 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment905 N·m (667 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment723 N·m (533 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment723 N·m (533 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating48,759 N (10,961 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment1,566 N·m (1,155 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment1,252 N·m (923 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment1,252 N·m (923 lbf·ft)
Static Load Rating84,400 N (18,974 lbf)
SKU: 1834541
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Read more
SKU: 6042118
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
Read more
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Bearing purchase
Received part in a timely manner.
Reviews
President
Great pricing. Thanks.
5.8 inch actuator