511U35F1LG1
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511U35F1LG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 35 mm, Ultra Precision Grade, F (Wide Long) Style, 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel, Long Life Lube Block Option, G1 - Greased with Mobilux EP2.
MODEL 511U35F1LG1
  • Multiple carriage styles and sizes available
Dimension
[A]55.0 mm
[B]70.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]18.0 mm
[G]12.0 mm
[J]48.0 mm
[L]194.5 mm
[L1]72.0 mm
[L3]105.1 mm
[M1]14.0 mm
[N]50.0 mm
[O]15.0 mm
[S2]M8
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment867 N·m (639 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment891 N·m (657 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment891 N·m (657 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating46,700 N (10,499 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment1,092 N·m (805 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment1,123 N·m (828 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment1,123 N·m (828 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating58,838 N (13,227 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment2,048 N·m (1,511 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment2,104 N·m (1,552 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment2,104 N·m (1,552 lbf·ft)
Static Load Rating110,300 N (24,796 lbf)
SKU: 6042118
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
Read more
SKU: 5014817
12 volt motor
Read more
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Recently Viewed
Reviews
Great pricing. Thanks.
12 volt motor
5.8 inch actuator