511U45E2ES4
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511U45E2ES4 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 45 mm, Ultra Precision grade, Wide (E) style, approximately 0.08 C preload, steel construction, with ES4 - 3/8" dowel hole slip fit. Suitable for high-load linear motion applications.
MODEL 511U45E2ES4
Dimension
[A]70.0 mm
[B]86.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]20.5 mm
[G]18.0 mm
[J]60.8 mm
[L]137.1 mm
[L1]60.0 mm
[L3]99.1 mm
[M1]18.0 mm
[N]60.0 mm
[O]19.0 mm
[S2]M10
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment1,466 N·m (1,081 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment1,147 N·m (846 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment1,147 N·m (846 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating61,900 N (13,916 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment1,847 N·m (1,362 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment1,445 N·m (1,066 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment1,445 N·m (1,066 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating77,989 N (17,533 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment3,193 N·m (2,355 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment2,498 N·m (1,842 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment2,498 N·m (1,842 lbf·ft)
Static Load Rating134,800 N (30,304 lbf)
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
SKU: 5014817
12 volt motor
Read more
Bearing purchase
Received part in a timely manner.
Electric motor
electric motor was perfect fit, worked great
Recently Viewed
#6108394
Greenfield 330085 18PC 301 JOB DRL PLG SPIRAL PT TAPSET
Brand Greenfield Threading
Model 330085
#6108214
Greenfield 326285 5/16-18NC HTGP H3 2FL GP PLUG HAND TAP
Brand Greenfield Threading
Model 326285
Free shipping
Greenfield 306444 1/2-20NF HTGP H3 4FL GP TAPER HAND TAP
Free shipping
Greenfield 288150 3/8-16 HS G H7 4L BO CNC FORM TAP TIN
Greenfield 308671 1-3/8-6NC HTGP H4 4FL GP PLUG HAND TAP
Reviews
5.8 inch actuator