511U45F3ES3
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511U45F3ES3 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 45 mm, Ultra Precision Grade, F (Wide Long) Style, 3 - Approximately 0.13 C Preload, Steel, ES3 - 1/4" Dowel Hole - Slip Fit.
MODEL 511U45F3ES3
Dimension
[A]70.0 mm
[B]86.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]20.5 mm
[G]18.0 mm
[J]60.8 mm
[L]168.6 mm
[L1]80.0 mm
[L3]130.6 mm
[M1]18.0 mm
[N]60.0 mm
[O]19.0 mm
[S2]M10
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment1,779 N·m (1,312 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment1,779 N·m (1,312 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment1,779 N·m (1,312 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating74,700 N (16,793 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment2,229 N·m (1,644 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment2,241 N·m (1,653 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment2,241 N·m (1,653 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating94,116 N (21,158 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment4,175 N·m (3,079 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment4,199 N·m (3,097 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment4,199 N·m (3,097 lbf·ft)
Static Load Rating176,300 N (39,634 lbf)
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
SKU: 5014817
12 volt motor
Read more
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Reviews
5.8 inch actuator