We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear D12-05B5-12 Actuator, Electrak 10, 12 Vdc, 500 lbf, 12 in, No Feedback, Cable length 7 in, Connector, Adapter at 0° (Standard), 1.40 in/s Travel Rate Full Load 12 in, No Feedback, Cable length 7 in, Connector, Adapter at 0° (Standard), 1.40 in/s Travel Rate @ Full Load
MODEL D12-05B5-12
$1,256.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Robust, strong and reliable
- Stainless steel extension tube
- Highly efficient ball screw drive system
- Overload clutch for mid and end of stroke protection
- Motor with thermal switch
- Maintenance free
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adapter Position | Adapter at 0° (Standard) |
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Cable length | 7 in |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987 |
| End Play, Max | 0.04 in |
| Feedback | No Feedback |
| Gear Reduction | 5:1 |
| IP Rating | IP66 |
| Manual Override | No |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 12 in |
| Protection, End-of-stroke | Clutch |
| Protection, Overload | Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | 12 Vdc |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 19.9 in |
| [S] | 12 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Current Draw @ no load/max. Load | 0.6 A / 28 A |
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 500 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
| Restraining Torque | 100 in-lbs |
| Travel Rate @ Full Load | 1.4 in/s |
| Travel Rate @ No Load | 2.4 in/s |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreBrand
Thomson Linear
Model
DM12-10A5-12
Brand
Thomson Linear
Model
D12-20A5-12D
Brand
Thomson Linear
Model
D12-10A5-12D
Brand
Thomson Linear
Model
PPA12-18B65-12NXXX
Brand
MRO Supply
Model
PA-17-12-850
Brand
Thomson Linear
Model
K2G10-12VM-BR-12
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more