We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear D12-20A5-12D Actuator, Electrak 2, 12 Vdc, 500 lbf, 12 in, No Feedback, Cable length 7 in, Connector, Adapter at 0° (Standard), 0.55 in/s Travel Rate Full Load 12 in, No Feedback, Cable length 7 in, Connector, Adapter at 0° (Standard), 0.55 in/s Travel Rate @ Full Load
MODEL D12-20A5-12D
$573.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Robust, strong and reliable
- Stainless steel extension tube
- Self-locking acme screw drive system
- Overload clutch for mid and end of stroke protection
- Motor with thermal switch
- Maintenance free
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adapter Position | Adapter at 0° (Standard) |
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Cable length | 7 in |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987 |
| End Play, Max | 0.08 in |
| Feedback | No Feedback |
| Gear Reduction | 20:1 |
| IP Rating | IP66 |
| Manual Override | No |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 12 in |
| Protection, End-of-stroke | Clutch |
| Protection, Overload | Clutch |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | 12 Vdc |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 18.3 in |
| [S] | 12 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 250 lbf |
| Load, Static, Max | 1000 lbf |
| Restraining Torque | 65 in-lbs |
| Travel Rate @ Full Load | 0.55 in/s |
| Travel Rate @ No Load | 0.61 in/s |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreBrand
Thomson Linear
Model
DM12-10A5-12
Brand
Thomson Linear
Model
D12-10A5-12D
Brand
Thomson Linear
Model
D12-05B5-12
Brand
Thomson Linear
Model
PPA12-18B65-12NXXX
Brand
MRO Supply
Model
PA-17-12-850
Brand
Thomson Linear
Model
K2G10-12VM-BR-12
| Brand | NSI Industries |
| Model | SP350 |
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 90343 |
| Brand | SealMaster |
| Model | 718564 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75089492 |
| Brand | Carter |
| Model | CNB-40-B |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | C8108.0 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDLATSF/480/WS2 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more