Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear DE24Q17W41-08FNHHW Electrak 050 actuator, 24 Vdc, 112 lbf, 8 in stroke, limit switches, cable length 6 in, connector, adapter at 0° (Standard), 0.30 in/s travel rate full load, white.
MODEL DE24Q17W41-08FNHHW
$315.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Durable and corrosion free plastic housing
- Small, quiet and lightweight
- Very short retracted length
- End of stroke limit switches with dynamic braking
- Maintenance free
- Internally restrained extension tube
- Estimated life is minimum 40000 cycles
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adapter Position | Adapter at 0° (Standard) |
| Anti-rotation | Yes |
| Brake | no (self Locking) |
| Cable length | 6 in |
| Color | White |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric Pack-Con male 8911773 with terminal 6294511 |
| End Play, Max | 0.06 in |
| Feedback | Limit Switches |
| IP Rating | IP51 |
| Manual Override | No |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 8 in |
| Protection, End-of-stroke | Electronic |
| Protection, Overload | Clutch |
| Screw Type | Worm |
| Temperature Max | 180 °F |
| Temperature Min | -30 °F |
| Voltage | 24 Vdc |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 11.5 in |
| [S] | 8 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Current Draw @ no load/max. Load | 0.15 A / 1 A |
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 112 lbf |
| Load, Static, Max | 224 lbf |
| Restraining Torque | 0 in-lbs |
| Travel Rate @ Full Load | 0.3 in/s |
| Travel Rate @ No Load | 0.36 in/s |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Cutler Hammer HMCP250J5C
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | HMCP250J5C |
Call for pricing
$145.41
Each
Free Shipping orders over $100
$28.43
Each
Free shipping
$555.00
Each
Free Shipping orders over $100
$647.60
Each
Free Shipping orders over $100
Gates QD5/3V6.50 is a Super HC V-Belt Sheave with 5 grooves, 6.50" outside diameter, and 3V narrow-wedge section. Designed for industrial drives using Super HC V-belts, it features a QD bushing bore for secure mounting on standard QD bushings. The sheave is precision-machined for reliable power transmission.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD5/3V6.50 |
$244.92
Each
Free Shipping orders over $100
Gates QD1/3V14.00 is a Super HC V-Belt Sheave with 1 groove, 14.00" outside diameter, and 3V narrow-wedge section. Designed for industrial drives using Super HC V-belts, it features a QD bushing bore for secure mounting and easy installation. The sheave is precision-machined for reliable power transmission.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD1/3V14.00 |
$278.31
Each
Free Shipping orders over $100
$486.00
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more