We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear DM12-10A5-18SS Actuator, Electrak 10, 12 Vdc, 500 lbf, 18 in, Marine, Cable length 7 in, Connector, Adapter at 0° (Standard), 1.00 in/s Travel Rate Full Load, Special 18 in, Marine, Cable length 7 in, Connector, Adapter at 0° (Standard), 1.00 in/s Travel Rate @ Full Load, Special
MODEL DM12-10A5-18SS
$774.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Special
- Stainless steel extension tube
- Special
- Special
| Adapter Position | Adapter at 0° (Standard) |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Cable length | 7 in |
| Connection | Connector |
| Gear Reduction | 10:1 |
| IP Rating | IP66 |
| Manual Override | Optional |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 18 in |
| Protection, End-of-stroke | Clutch |
| Protection, Overload | Clutch |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | 12 Vdc |
| Weight | 13.8 lb |
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 24.3 in |
| [S] | 18 in |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Rexnord |
| Model | 749.96.33 |
| Brand | Bando |
| Model | 3C120 |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | STG60VSC53 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | IG5252 |
| Brand | PIP |
| Model | 3620/4XL |
| Brand | Linn Gear |
| Model | H82C8 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | IG15DR |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 1VP62-3/4 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more