Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear DM12-10A5-24SS Actuator, Electrak 10, 12 Vdc, 500 lbf, 24 in, Marine, Cable length 7 in, Connector, Adapter at 0° (Standard), 1.00 in/s Travel Rate Full Load, Special 24 in, Marine, Cable length 7 in, Connector, Adapter at 0° (Standard), 1.00 in/s Travel Rate @ Full Load, Special
MODEL DM12-10A5-24SS
$729.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Special
- Stainless steel extension tube
- Special
- Special
| Adapter Position | Adapter at 0° (Standard) |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Cable length | 7 in |
| Connection | Connector |
| Gear Reduction | 10:1 |
| IP Rating | IP66 |
| Manual Override | Optional |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 24 in |
| Protection, End-of-stroke | Clutch |
| Protection, Overload | Clutch |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | 12 Vdc |
| Weight | 14.8 lb |
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 30.3 in |
| [S] | 24 in |