Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SP24-17A8-06 Actuator, Electrak 1, 24 Vdc, 75 lbf, 6.8 in, Potentiometer, Cable length 2 in, Connector (Motor), Flying Leads (Feedback), 0.65 in/s Travel Rate Full Load Connector (Motor), Flying Leads (Feedback), 0.65 in/s Travel Rate @ Full Load
MODEL SP24-17A8-06
$538.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Very compact and lightweight
- Potentiometer feedback
- Corrosion resistant housing
- Self-locking acme screw drive system
- Maintenance free
- Ideal for replacement of comparable size pneumatic and hydraulic cylinders
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | Yes |
| Brake | no (self Locking) |
| Cable length | 2 in |
| Connection | Connector (Motor), Flying Leads (Feedback) |
| Connector Type | Packard Electric Pack-Con male 8911773 with terminal 6294511 |
| End Play, Max | 0.036 in |
| Feedback | Potentiometer |
| IP Rating | IP66 |
| Manual Override | No |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 6 in |
| Protection, End-of-stroke | Electronic |
| Protection, Overload | None |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | 24 Vdc |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 12.2 in |
| [S] | 6.8 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 75 lbf |
| Load, Static, Max | 300 lbf |
| Restraining Torque | 0 in-lbs |
| Travel Rate @ Full Load | 0.65 in/s |
| Travel Rate @ No Load | 1 in/s |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Orbit 7112C-ARB STEP LIGHT FACE PLATE -ARB
| Brand | Orbit Industries |
| Model | 7112C-ARB |
$23.55
Each
Free shipping
$256.95
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more