Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
$138.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Parts will accept 3° angular and.010” parallel offset misalignment.
- Torsionally Rigid
- Zero Backlash
- Ideal for Lead Screw Application
- One Piece Construction
- Allows for Near Butting of Shafts
- Constant Velocity
- No Lubrication Required
- Withstands Hostile Environments and Temperatures
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Material | Aluminum 7075-T6 |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [D] | ± 1/64 in |
| [D] | 1 in |
| [L] | ± 1/64 in |
| [L] | 1.5 in |
| [S] | ±.002 in |
| [S] | 0.313 |
| Torque Maximum | 7.3 in-lbs |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Torque Maximum | 7.3 in-lbs |
IRWIN 2078110CD 10 Pc. GrooveLock Pliers Counter Di
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 2078110CD |
$19.13
Each
Free shipping
IRWIN 1902418 8" STANDARD LONG NOSE PLIERS
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 1902418 |
$42.20
Each
Free shipping
IRWIN 2078711 3 Pc. GrooveLock Kitbag Set Contai
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 2078711 |
$86.37
Each
Free shipping
Bridgeport 942 3/4" clamp back
| Brand | Bridgeport |
| Model | 942 |
$2.24
Each
Free shipping
Greenfield 403108 377 1/4-20 NC CRBN HEX DIE
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 403108 |
$18.57
Each
Free shipping
Greenfield 401409 382 6-32 CRBN RD DIE 1"OD
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 401409 |
$31.40
Each
Free shipping
Greenfield 400492 6382 1/2-20 HSS RD DIE 1.5"OD
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 400492 |
$63.28
Each
Free shipping
Greenfield 400145 6382 8-32 HSS RD DIE 1"OD
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 400145 |
$34.46
Each
Free shipping