Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
$229.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Parts will accept 3° angular and .010” parallel offset misalignment.
- Torsionally Rigid
- Zero Backlash
- Ideal for Lead Screw Application
- One Piece Construction
- Allows for Near Butting of Shafts
- Constant Velocity
- No Lubrication Required
- Withstands Hostile Environments and Temperatures
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Material | Aluminum 7075-T6 |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [D] | ± 1/64 in |
| [D] | 1.5 in |
| [L] | ± 1/64 in |
| [L] | 2.25 in |
| [S] | ±.002 in |
| [S] | 0.5 |
| Torque Maximum | 29 in-lbs |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Torque Maximum | 29 in-lbs |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
WIEGMANN JW22 WWJICSTRAIGHT2.5SQ-24
| Brand | Wiegmann |
| Model | JW22 |
$228.89
Each
Orbit FB-75 3/4 FLEX BUSHING
| Brand | Orbit Industries |
| Model | FB-75 |
$1.06
Each
Free shipping
Thomson Linear 7833279 Support Block, Base & Flange Mount, QF Style, 1.967-18 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 2.500 in
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7833279 |
$1,662.84
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear 7824154 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, .469-32 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 0.631 in
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7824154 |
$581.43
Each
Free Shipping orders over $100
Bridgeport 156-DC 2" threaded hub
| Brand | Bridgeport |
| Model | 156-DC |
$28.50
Each
Free shipping
$37.26
Each
Free shipping
Bridgeport 431-LT2 3/4" liquid tight connector
| Brand | Bridgeport |
| Model | 431-LT2 |
$7.99
Each
Free shipping
Thomson Linear 7825261 Actuator, CAPACITOR W/BRACKET 220VAC
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7825261 |
$227.31
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more