We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
$331.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Parts will accept 3° angular and .010” parallel offset misalignment.
- Torsionally Rigid
- Zero Backlash
- Ideal for Lead Screw Application
- One Piece Construction
- Allows for Near Butting of Shafts
- Constant Velocity
- No Lubrication Required
- Withstands Hostile Environments and Temperatures
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Material | Aluminum 7075-T6 |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [D] | ± 1/64 in |
| [D] | 2 in |
| [L] | ± 1/64 in |
| [L] | 2.5 in |
| [S] | ±.002 in |
| [S] | 0.75 |
| Torque Maximum | 48 in-lbs |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Torque Maximum | 48 in-lbs |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Drillco |
| Model | 200A105 |
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 3043004 |
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 1866035 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more